Drukuj
Kosciol
Odsłony: 7353

Uroczystosc Chrystusa Krola Wszechswiata jest nowym obchodem liturgicznym. Ustanowil ja papiez Pius XI encyklika Quas primas 11 grudnia 1925, wyznaczajac jej obchod na niedziele przed uroczystoscia Wszystkich Swietych...

Dokument papieski, podajac motywacje nowego swieta, wspomina o "pedagogii duchowej". Zewnetrzna zas okolicznoscia ustanowienia tego swieta byla 1600 rocznica Soboru w Nicei, ktory uznal rownosc Jezusa z Bogiem Ojcem.
Papiez, ustanawiajac te uroczystosc ukazal w ten sposob Chrystusa Krola otoczonego Swietymi w niebie, z wszystkich pokolen, ludow, jezykow i czasow, ktorzy zawdzieczaja Mu swoje zbawienie i pelnie wiecznego szczescia.

Pierwotna date obchodu tejze uroczystosci zmieniono w 1970 roku z ostatniej niedzieli pazdziernika na ostatnia niedziele roku liturgicznego. Takie wlasnie uplasowanie tej uroczystosci wskazuje na inny, o wiele glebszy jej sens. Rok liturgiczny ukazuje ja jako droge znajdujaca swoj cel w krolestwie Bozym, w przyjsciu Pana. Uroczystosc nabiera zatem charakteru historiozbawczego. Boza ekonomia prowadzi do momentu, w ktorym Jezus odda universum kosmiczne swojemu Ojcu i bedzie stanowil "wszystko we wszystkim i zgromadzi wszystkich w powszechnym Kosciele u Ojca". Chrystus ukazuje sie jako Krol eschatyczny, przychodzacy w mocy i majestacie, ktory godzien jest otrzymac czesc i blogoslawienstwo.

Teksty mszalne wzbogacone zostaly czytaniami na poszczegolne lata ukazujac: Chrystusa jako Krola Wszechswiata - rok A; krolowanie Chrystusa nad calym universum - rok B oraz Chrystusa jako Krola Ukrzyzowanego - rok C. Prefacja przypisana tej uroczystosci podkresla fundamenty krolewskosci Chrystusa, wskazuje na Jego wcielenie oraz dzielo odkupienia.

Uroczystosc Chrystusa Krola Wszechswiata jest najmlodszym swietem w Kosciele. W odnowionej liturgii jest obchodzona w ostatnia, XXXIV, niedziele w ciagu roku, dla zaznaczenia, ze Chrystus Krol zamyka, jako Pan historii, ludzkie dzieje i do Niego nalezy "ostatnie slowo" w sprawach swiata.