Drukuj
Ośrodek Kultury w Czyżowicach
Odsłony: 4449

b_400_400_16777215_00_images_stories_2014_plakat_dyktando.jpg

W 2004r. po raz pierwszy odbyło się Jastrzębskie Dyktando. Pomysłodawcą i organizatorem był Krzysztof Gadowski. Obecnie dyktando ma wymiar regionalny, a nawet ogólnopolski.

 

7 czerwca 2014 roku Jastrzębskie Dyktando odbędzie się już po raz 7. Zmierzą się w nim miłośnicy ortograficznych łamigłówek. Nagrodą główną jest 3100 zł. 

 

 

Celem dyktanda jest uwrażliwienie na poprawność pisowni zgodną z normami ortograficznymi oraz promocja kultury języka polskiego w formie zabawy edukacyjnej. Zadaniem uczestników będzie napisanie podyktowanego tekstu z jak najmniejszą liczbą błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Wzorem lat ubiegłych tekst tegorocznego dyktanda przygotuje prof. Aldona Skudrzyk.

Z edycji na edycję „śląska klasówka” cieszy się coraz większym powodzeniem. Przez lata Dyktando zyskało charakter regionalny. Biorą w nim udział mieszkańcy nie tylko pobliskich miast tj. Rybnik, Wodzisław czy Żory, ale także całego województwa a nawet kraju.

 

Uczestnicy podzieleni zostaną na dwie kategorie wiekowe. Osoby dorosłe i młodzież (rocznik 1997 i starsze) będą ubiegać się o tytuły Jastrzębskiego Mistrza i Wicemistrzów Ortografii oraz Jastrzębskiego Mistrza Kaligrafii.  Dzieci i młodzież (rocznik 1998 i młodsze) powalczą o  tytuły Jastrzębskiego Małego Mistrza i Małych Wicemistrzów Ortografii oraz Małego Mistrza Kaligrafii.

 

Jak co roku na zwycięzców, oprócz tytułów, czekają atrakcyjne nagrody.

Jastrzębski Mistrz Ortografii otrzyma 3100,00 złotych w gotówce.

Jastrzębski Mały Mistrz Ortografii otrzyma tablet.

Poza tym nie zabraknie też nagród rzeczowych, takich jak:

telewizor LCD       laptop        konsola X-BOX                   aparat telefoniczny

Nagrody zostaną wręczone tego samego dnia, po sprawdzeniu prac konkursowych  (i ewentualnej dogrywce).

 

Chętni do wzięcia udziału w ortograficznych zmaganiach mogą zgłaszać się do 5 czerwca 2014 r.
m. in. telefonicznie, pod numerem 32 47 540 55.

 

Tradycyjnie, od 10 lat, organizatorem imprezy jest Poseł Krzysztof Gadowski i fundacja Pro Futuro.

Wszelkie informacje na temat VII Jastrzębskiego Dyktanda dostępne są na stronie www.dyktando.jastrzebieonline.pl.

 

Już teraz możesz sprawdzić swoje możliwości słuchając tekstów różnych dyktand. Wejdź na stronę dyktanda i sprawdź się! Zapraszamy!