Drukuj
Ośrodek Kultury w Czyżowicach
Odsłony: 7035

b_400_400_16777215_00_images_stories_wdk_relacje_2014_ojcowie_eu_0292.jpgWiara w mądrość narodów uzasadniała przez wieki poszukiwania gwarancji bezpieczeństwa. Naród zawsze był symbolem a rzeczywistością państwo, lecz nieodmiennie wielcy ludzie każdej epoki tworzyli swoją koncepcję Europy tej bliskiej i tej bardziej odległej. Idee integracyjne podlegały prawu o „wędrówce idei” w czasie i przestrzeni. Te odwieczne marzenia o zjednoczonej Europie ukonstytuowały się po II wojnie św., a równo 10 lat temu Polska dołączyła do wielkiej rodziny- Unii Europejskiej. 

Dla upamiętnienia istotnych dla naszego kraju faktów oraz uczczenia wybitnych mężów stanu, których śmiałe koncepcje i odważne działania szczególnie przyczyniły się do dzieła zjednoczenia kontynentu a tym samym spowodowały, iż dzisiaj obdarzamy ich zaszczytnym mianem „Ojców Europy”, Wiejski Dom Kultury w Czyżowicach w ramach I Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej zorganizował dwa konkursy, których celem było przybliżenie zjednoczonej Europy od czasów najdawniejszych do współczesności.

Do  konkursu plastycznego pt.: „Legenda o powstaniu Europy” zostały zaproszone dzieci klas I-III szkół podstawowych, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w dniu 29.04.2014r. Konkurs miał na celu uzmysłowienie najmłodszym, iż korzenie Unii Europejskiej wywodzą się z głębokiej przeszłości. Natomiast konkurs  Wiedzy o Unii Europejskiej dla klas IV-VI Szkół Podstawowych pt. „Ojcowie Europy” odbył się w dniu 8 maja 2014r. i miał  na celu zapoznanie dzieci z dorobkiem „Ojców Europy”.

W konkursie  plastycznym pt. „Legenda o powstaniu Europy” zakwalifikowano 33 prace, w tym: 7 prac grupowych i 26 prac indywidualnych nadesłane przez dzieci z siedmiu szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego. Komisja w składzie: Grażyna Zarzecka- przewodnicząca Związku Polskich Artystów Plastyków Oddziału Rybnicko-Raciborskiego, Hanna Władarz-artysta plastyk Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach i Janusz Węgrzyk- artysta plastyk Wiejskiego Domu Kultury w Olzie  nagrodziła następujące prace:

 

W kategorii „Prace indywidualne”:

I miejsce -    Kamila Szymiczek - SP nr 1 w Gorzycach

II  miejsce -  Julia Borek - ZSP w Godowie

III  miejsce - Kamil Czok - SP Czyżowice

 

W kategorii „Prace grupowe”:

I miejsce -   Kamil Firut,

Kacper Żeliszczak - SP nr 1 w Marklowicach

II miejsce -  Kacper Woja,

Paweł Mojżesz,

Maciej karbownik,

Dominik Cnota - SP Czyżowice

III miejsce - Lilianna Nowak,

Wiktoria Rosa - SP nr 1w Marklowicach

 

Ponadto komisja wyróżniła pracę w kategorii „Prace indywidualne”- Lilianna Nowak – SP nr 1 w Marklowicach

 

Do konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej dla klas IV-VI Szkół Podstawowych  pt. :„Ojcowie Europy” zgłosiło się 10 drużyn, który złożony był z 2 etapów:

Etap I – test wiedzy o Unii Europejskiej,

Etap II – (finał) odpowiedzi ustne drużyn.

Komisja w składzie: Blanka Mitko- przedstawiciel Biura Senatora RP Adama Zdziebły, Bożena Amalio-Nowak- kierownik Referatu Strategii i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Gminy w Gorzycach i Anna Bierska- politolog, specjalność europejska, czuwała nad prawidłowym przebiegiem konkursu

 

Klasyfikacja końcowa  konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej przedstawia się następująco:

 

I    miejsce - Zespół Szkół im. Karola Miarki w Skrzyszowie

II  miejsce - Zespół Szkolno– Przedszkolny w Godowie

III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Ks. E. Kasperczyka w Turzy Śl.

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa w Rogowie

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Wincentego Woźniaka w Czyżowicach

 

Uhonorowanie  laureatów obu konkursów nastąpiło 8 maja 2014r. W przededniu obchodów święta Unii Europejskiej uroczyście wręczono dyplomy i nagrody ufundowane przez: Senatora RP, Wiceministra Infrastruktury i Rozwoju – p. Adama Zdziebło, Starostę Powiatu Wodzisławskiego –p. Tadeusza Skatułę oraz Wójta Gminy Gorzyce – p. Piotra Oślizło.

 

Wszystkim biorącym w konkursach uczniom gratulujemy. Dzieci szkół podstawowych Powiatu Wodzisławskiego wykazały się ogromną wiedzą, zapałem do podejmowania inicjatyw. Uczciły zatem godnie prekursorów  idei jedności europejskiej.

Spełniło się marzenie Victora Hugo, Jeana Monneta i Roberta Schumana i wielu, wielu innych.

 

 

b_400_400_16777215_00_images_stories_wdk_relacje_2014_ojcowie_eu_0236.jpgb_400_400_16777215_00_images_stories_wdk_relacje_2014_ojcowie_eu_0270.jpg

 

Dzisiaj Europejczycy stają przed wielkimi wyzwaniami dyskutując głośno nad przyszłością Europy.

 

 

Anna Bierska