Drukuj
Ośrodek Kultury w Czyżowicach
Odsłony: 3185

b_400_400_16777215_00_images_stories_wdk_relacje_japonia_2.jpgW czyżowickim Domu Kultury 26 kwietnia, w ostatni czwartek miesiąca, tradycyjnie odbyło się spotkanie Klubu Podróżnika.

Tym razem za sprawą pana Tomasza Lindnera, mieszkańca Olzy przenieśliśmy się do kraju kwitnącej wiśni – Japonii.

Wszystko zaczęło się w  2006 r.,  gdy Państwo Joanna i Tomasz Lindnerowie wybrali się na wyprawę samochodem do Japonii. Do swojej wyprawy przygotowali się bardzo starannie, gdyż samochód, którym się wybierali, by sprostać zaplanowanej przygodzie, miał spełniać kilka ról. Mianowicie pełnił rolę środka lokomocji oraz domu mieszkalnego. Zabrali ze sobą mnóstwo rzeczy, ponieważ sami sobie w większości przygotowywali posiłki i zakładali, że trasa może się wydłużyć. Trasa jaką przemierzali wiodła przez Rosję do Japonii. To właściwie Syberia, i droga jaką przemierzył stamtąd do Olzy dziadek pana Tomasza, miały być celem podróży. Ale szczęśliwie wyszło tak, że udało się niejako „przy okazji” przepłynąć do Japonii.

W ciągu 4 tygodni zwiedzili tam między innymi: Tokio, Nagano, Kioto, Sapporo, półwysep Izu oraz Honsiu, Hokkaido i górę wulkaniczną Fuji. Państwo Lindnerowie przejechali około 4 tys. kilometrów w samej Japonii. A cała podróż to 28 tysięcy kilometrów w drodze. Gościli u Japończyków, gdzie mieli okazję zobaczyć jak żyją oraz spróbować ich tradycyjnych potraw. Sami w rewanżu mieli okazję przygotować specjał naszej kuchni czyli kluski dla tamtejszych mieszkańców.

Pokaz multimedialny wypełniony był licznymi komentarzami i anegdotami pana Tomka. Opowieści były ogromnie ciekawe, barwne, a czasami nawet – niesamowite. Czas spotkania szybko upłynął. Po czterogodzinnym spotkaniu i licznych pytaniach klubowiczów dotyczących podróży państwa Lindnerów do Japonii, rozstaliśmy się z wskrzeszonym przez pana Tomka apetytem na spotkanie poświęcone Syberii. Wstępna deklaracja opiewa na wrzesień br.

Tematem kolejnego Klubu Podróżnika będzie pielgrzymka szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostello w Hiszpanii, a swoimi wrażeniami podzieli się z nami pan Adam Szczęch i jego przyjaciele.

Spotkanie jak zwykle w czwartek, 31 maja 2012 r. o godz. 18.00 w Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach.

Magdalena Smyczek

instruktor WDK Czyżowice

b_400_400_16777215_00_images_stories_wdk_relacje_japonia_1.jpgb_400_400_16777215_00_images_stories_wdk_relacje_japonia_3.jpg