b_400_400_16777215_00_images_stories_wdk_relacje_2014_koncert_noworoczny_koncert_noworoczny.jpgPiękną tradycją okresu noworocznego w naszej gminie  stało  się wspólne kolędowanie.  Wpisując się w tę tradycję Wiejski Dom Kultury w Czyżowicach cyklicznie organizuje Koncert Noworoczny. Tegoroczny koncert zatytułowany „ Kolęda płynie z wysokości…” odbył się w niedzielę 12 stycznia 2014r. o godzinie 17,00 w sali WDK w Czyżowicach. Tematyka bożonarodzeniowa zachęcała do udziału w tym artystycznym wydarzeniu. Wstęp był wolny a repertuar koncertu tak został skonstruowany aby zaspokoił gusty szerokiego forum publiczności.  Na uwagę zasługuje fakt, iż licznie zaangażowani w realizację spektaklu twórcy (zespoły, chóry, dzieci i młodzież)  kilkukrotnie wystąpili na terenie gminy Gorzyce.

 

Otwarcia Koncertu Noworocznego dokonała Pani Bibianna Dawid dyrektor Wiejskiego Domu Kultury, która poetyckim tekstem Zbigniewa Preisnera wprowadziła licznie zgromadzoną publiczność w liryczny nastrój koncertu. Następnie zostali przedstawieni uczestnicy biorący bezpośredni udział w koncercie jak również jego główne wątki. Instrumentalnie przedsięwzięcie wspierała Pani Barbara Grobelny, która czuwała nad całością oprawy muzycznej. Natomiast muzycznego wprowadzenia w dziedzinę przedmiotu dokonała Orkiestra Gminy Gorzyce pod dyrekcją Pana Henryka Krótkiego prezentując na wstępie Uwerturę Świąteczną. Zadbano również o szczegóły oprawy koncertu podkreślając atmosferę i tajemniczość okresu noworocznego cyklicznie zmieniającymi się obrazami o tematyce kojarzącej się z tym szczególnym czasem.

Jako pierwsze wystąpiły dzieci z zespołu „Kaprys” oraz Klubu Alternatywnego Szkraba prowadzone pod kierunkiem Pań: Agaty Hyła – Ignacek i Barbary Grobelny. Grupa złożona z dzieci młodszych - w wieku szkolnym i przedszkolnym zaprezentowała utwory muzycznie i tanecznie, miedzy innymi: Hej nam pasterze, Kolęda płynie z wysokości. Ciekawym pomysłem było wyśpiewanie i zatańczenie przez najmłodsze dzieci  pieśni w języku Lingala, pt.  Esengo ya mbotama, co oznacza Radość z narodzenia Pana . Utwór pochodzi z terenów dzisiejszej Republiki Konga położonej w środkowej części kontynentu afrykańskiego. Dziecięce wystąpienie zostało docenione przez publiczność i nagrodzone gromkimi oklaskami.

Zapowiedziany  przez narratorkę występ grupy wokalnej „ Dolce Canto”, jako niezwykle utalentowanego zespołu składającego się z pięciu dziewcząt: Julii Grzebak, Wiktorii  Hudek, Julii Lasok, Weroniki Szczyrba i Wiktorii Oślizło,  w pełni spełnił oczekiwania. Dziewczęta rozmachem cechującym dojrzałych artystów efektownie wykonały utwory: Wesołą nowinę,  Lulajże Jezuniu, A swinkling Christmas w języku polskim i angielskim. Oryginalne aranżacje utworów w interpretacji promotora zespołu Pani Barbary Grobelny nie uszły uwadze forum.

Koncert Noworoczny uświetnił także występ wieloosobowego Chóru „Moniuszko”  z Czyżowic. Znany i lubiany chór może się poszczycić  setkami koncertów. Chór „ Moniuszko” kultywując bogate  90 letnie tradycje wykonał utwory: Gloria, Wśród nocnej ciszy, Dzisiaj w Betlejem, Lulajże Jezuniu- w partii  solowej wystąpił Pan Antoni Szczyrba, Pada śnieg oraz utwór wykonany w języku Zulu –Siyahambę.

Znakomity występ chóru nie kończył jeszcze  trwającego około godziny koncertu.  Zgodnie z zapowiedzią na scenie zaprezentowała się Orkiestra Gminy Gorzyce kierowana przez maestro Henryka Krótkiego. Formacja pomimo stosunkowo niedługiego istnienia (orkiestra powstała w październiku 2012 r.)  przedstawiła bogaty  repertuar. Wykonane przez orkiestrę standardy rozemocjonowały reagującą entuzjastycznie publiczność. Były to utwory: In the Mood,  American Patrol,  Friend like me ,  I Heard The Bells, On Christmas Day , I can t stop loving You. Mocnym akcentem wystąpienia Orkiestry Gminy Gorzyce, na co dzień korzystającej z gościnności czyżowickiego domu kultury, stanowiło wykonanie skocznej pastorałki amerykańskiej - ROKIN AROUD THE CHRISMAS TREE, która podkreśliła preferowany przez orkiestrę jazzowy typ muzyki.

Tego wieczoru nie zabrakło wzruszeń i dobrej zabawy. Śmiało można wysunąć tezę, iż Koncert Noworoczny 2014r. należy zaliczyć do udanych.  Mocną stroną noworocznego kolędowania  była sympatyczna atmosfera będąca udziałem nie tylko wykonawców i organizatorów, lecz również  wszystkich zgromadzonych. To wyjątkowe spotkanie ma szanse pozostać na długo w pamięci słuchaczy. Pozostaje żywić nadzieję na ponowne spotkanie w przyszłym roku na kolejnym Koncercie Noworocznym.

Anna Bierska

{gallery}wdk/relacje/2014/koncert_noworoczny/{/gallery}